f

Test tylnych sakw rowerowych Ortlieb Back-Roller City

Informacje szczegółowe

Husaria-team.pl

materiał: PD 620, PS 490
waga: 1900 g (para)
pojemność: 40 litrów (para)
wymiary: 42 x 32/23 x 17 cm (W x S x G)
cena: ok 300 zł za parę

Sakwy tylne z rolowaną pokrywą, rączką do noszenia, dolnym hakiem przesuwanym po pojedynczyj listwie. Dostępne są w trzech wariantach kolorystycznych: biało czarne, czerwono czarne oraz całkowicie czarne

Wymiary

Testowane sakwy są w stosunku do konkurencji nieco mniej pojemne. Ich łączna pojemność wynosi 40l (nie jest to zbyt dużo, ale nam w zupełności wystarcza). Ponadto, rolowane zapięcie pozwala, na dodatkowe zwiększenie lub zmniejszenie welkości sakwy w niezbyt dużym zakresie. Minusem jest na pewno brak wewnętrznych i zewnętrznych kieszeni (istnieje możliwość dokupienia dodatkowych kieszeni, jednak te są dosyć drogie i wg nas nie opłaca się). Sakwy nie są też ze sobą połączone, a zatem jest to wg nas plus - ponieważ wielokrotnie na niewielkie wyprawy starczała nam 1 tylna sakwa na rower. Niektórym może również przeeszkadzać brak troków, na np. kurtkę, która powinna być pod ręką.

Materiał

Tylne sakwy rowerowe Ortlieb Back-Roller City są całkowicie wodoszczelne, zrobione są z materiału odpornego na otarcia. Nie wiem jak w innych wersjach kolorystycznych, ale w testowanej białej wersji, zabrudzenia nie są jakimś wyzwaniem (prysznic potrafi zdziałac cuda).

Wykonanie

Sakwy są wykonane bardzo starannie - nic nie skrzypi, wszystkie elementy spasowane idealnie. Na samym początku martwiliśmy się o wytrzymałość elementów z tworzywa, jednak jak się okazało bezzasadnie. Szwy w pełni wodoodporne, wykonanie na bardzo wysokim poziomie - o żadnym pruciu, czy rozchodzeniu się nie ma mowy. Jednym zdaniem - wykonanie na bardzo wysokim poziomie.

System nośny

Husaria-team.pl System nośny testowanych sakw: ORTLIEB QL1 - zapewnia bardzo wygodny i szybki sposób zakładania sakw na bagażnik. Sakwy na dole zahaczamy o pionowy wspornik bagażnika, a górne haki zaczepiamy o poziomą rurkę. Przy podnoszeniu sakw (za taśmę) otwierają się blokady, które pozwalają nam na zdjęcie sakw z górnej rurki. Podczas jazdy nie ma możliwości odpadnięcia/wypięcia sakw, gdyż blokady są zamknięte. Tworzywo użyte do systemu nośnego jest bardzo wytrzymałe. W razie uszkodzenia istnieje możliwość zakupu poszczególnych części systemu nośnego i samodzielnej ich wymiany (mocowane są na imbusy).Stabilność sakw dzięki temu systemowi stoi na wysokim poziomie. Razem z sakwami dołączono zestaw dodatkowych tulejek redukcyjnych dla bagażników o średnicach rurek - 8mm, 10mm i 16mm, służących do lepszego dopasowania bagażnika do sakw. Lepsze dopasowanie, przekłada się na lepszą trwałość, choć system wykonany jest z tworzywa, to sprawia wrażenie solidnego i wytrzymałęgo, co możemy potwierdzić.


Bezpieczeństwo

Testowane sakwy posiadają duże odblaski Scotchlite 3M zarówno z przodu jak i z tyłu. Zapewniając dobrą widoczność w nocy. Brak jest jednak odblasków bocznych co wg nas nie powinno mieć miejsca.

Zabezpieczenie zamknięcia przed przemakaniem

System zastosowany w testowanych sakwach - rolowanie jest sprawdzonym sposobem na zachowanie wodoszczelności zamknięcia. W przypadku Ortlieb Back-Roller City zastosowano dwie klamry z tworzywa sztucznego znajdujące się po bokach sakwy (tam gdzie są odblaski). Całość spasowana dobrze i pozwala dodatkowo na niewielkie zmniejszanie bądź zwiększanie wymiarów sakwy. Zapięcie chroni przed wodą, pyłem lub śniegiem.

Plusy i minusy

+

    Świetny system nośny

+

    Bardzo dobre wykonanie

+

    Całkowita wodoszczelność

+

    Dobry system zamknięcia

-

    Mniejsza pojemność w stosunku do konkurencji

-

    Relatywnie wysoka cena

Podsumowanie

Według nas, całkowicie wodoszczelne sakwy rowerowe Ortlieb Back-Roller City są godne polecenia, zdecydowanie stoją na bardzo wysokim poziomie wykonania i zrobione są z pierwszorzędnych materiałów. Największym plusem, jest rewelacyjny system mocowania pozwalający na naprawde komfortwą obsługę sakw. Mimo kilku uwag (brak odblasku bocznego, pojemność 40l), uważamy, że jeżeli posiadacie kilka groszy więcej odnośnie cen standardowych standardowych sakw, to warto je dołożyć i kupić Ortlieba, który jest bardzo udanym produktem.

Gdzie kupić najtaniej?

Ceneo: Tylne sakwy Ortlieb Back-Roller City
Skąpiec: Tylne sakwy Ortlieb Back-Roller City

Komentarze

comments powered by Disqus