f

Jazda rowerem w zimie

Przychodzi taki czas, kiedy powietrze staje się coraz chłodniejsze, kałuże skuwa lód, a z nieba zaczyna prószyć śnieg. Co prawda malowniczy, zimowy pejzaż zapiera niekiedy dech w piersiach, jednak dla wielu oznacza definitywny koniec sezonu rowerowego, ale czy na pewno? Dla chcącego nic trudnego! Jak należy zatem „uzbroić się” do zimowej jazdy na rowerze?


Ubiór

Jazda rowerem w zimie

  • Głowa. Konieczna jest czapka i to nie byle jaka. Taka, która zasłoni czoło i uszy, a także zmieści się pod kaskiem. Jeżeli będzie nam mimo wszystko zimno, możemy wspomóc się opaską. Ważne jest również, żeby osłonić szyję. My polecamy tzw. tunele, z których w razie drastycznego spadku temperatur, można zrobić również kominiarkę. Przydatne są także okulary. Zimne powietrze może nas niestety nie raz doprowadzić do łez. Pamiętajcie tylko, że metalowe elementy mogą przymarznąć do twarzy, dlatego lepiej wybierać okulary z innych komponentów.
  • Korpus. Na wielu portalach rowerowych można przeczytać, że nie należy ubierać się zbyt ciepło. To prawda, jednak nie we wszystkich przypadkach. Jeżeli jedziesz na dłużą wyprawę – zgadza się – ubierz się trochę lżej niż ubrałbyś się normalnie. Ciągły wysiłek zapewni ci ciepło. Jednak jeżeli używasz roweru tylko do przemieszczania się po mieście i są to krótkie odcinki, warto przemyśleć jak będzie wyglądać nasza trasa. Jeżeli będzie cały czas z górki – ubierz się cieplej niż normalnie! Będziesz cały czas wystawiony na działanie wiatru, a przy tym twoja aktywność fizyczna spadnie do minimum. Jeżeli np. cały odcinek jest pod górkę spokojnie możesz zrezygnować z kilku warstw. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ubieranie się na tzw. „cebulkę”, wtedy łatwiej dopasować ubiór do temperatury. Warto zaopatrzyć się odzież termiczną, która chroni przed wiatrem i odprowadza pot na zewnątrz.
  • Jeżeli chodzi o nogi, to muszą być również dobrze chronione, przed wszystkim kolana, które są szczególnie wystawione na działanie przeszywającego wiatru. Dlatego pod spodnie warto ubrać kalesony termiczne lub ciepłe rajstopy.
  • Koniecznie pamiętajmy o odpowiednich rękawiczkach, które będą zabezpieczać przed wiatrem. Ręce, podobnie jak kolana, są najbardziej wystawione na chłód, dlatego muszą być dobrze chronione. Ważna uwaga, rękawiczki nie mogą być za ciasne, gdyż utrudni to krążenie krwi (tak samo jest w przypadku skarpet) a co za tym idzie, ciężej będzie je ogrzać.
  • Przy tym wszystkim pamiętajmy, żeby ubranie nie krępowało nam ruchów.

Technika jazdy

Jazda rowerem w zimie W tym miejscu, należy także, wspomnieć o oponach – jeżeli mamy sliki lub semisliki – koniecznie zmieńmy je na opony z szerszym bieżnikiem. Nie powinniśmy również pompować opon na maksa – wtedy większą powierzchnia przylegają do podłoża. Nie można również zapominać o oświetleniu – zimą dni są krótsze, szybko robi się ciemno, bądźmy więc na to przygotowani. Kolejną rzeczą są błotniki, które ochronią nas przed śniegiem.

Sprzęt

Jazda we mgle to przede wszystkim jazda w niższej temperaturze, dlatego warto pamiętać, aby ubierać się odpowiednio do panujących warunków, czyli cieplej. W sytuacji jazdy we mgle radzimy użyć również kamizelki odblaskowej, ze względu na swój charakter, potrafi ona znacznie zwiększyć szanse na nasze zauważenie.

Tak więc szerokiej drogi dla zimowych zapaleńców. Natomiast tym, których mróz przeraża i którzy wolą poczekać do wiosny, polecam rowery stacjonarne, aby nie stracić kondycji.

AZ

Komentarze

comments powered by Disqus