f

Druga część poradnika: Czyszczenie roweru

Czy warto zawracać sobie głowę i fundować sobie czyszczenie roweru, co jakiś czas? Jak najbardziej! Przedstawiamy kilka porad w jaki sposób się do tego tematu zabrać, aby nasz sprzęt lśnił niczym najjaśniejsza gwiazda, nie uszkadzając przy tym ważnych elementów naszego roweru.

>> Czyszczenie roweru cz.1 <<

Elementy napędu

Czyszczenie elementów napędu w rowerze Czyszczenie napędu, jego konserwacja pozwoli na lepsze działanie sprzętu. W zależności od typu roweru, możemy mieć więcej, lub mniej pracy. Rowery z odkrytym napędem – trekkingi, mtb, szosowe, muszą przykładać zdecydowanie większą wagę do czyszczenia elementów napędu, niż w przypadku rowerów z zakrytym napędem – miejskich. W przypadku tych drugich czyszczenie nie musi przebiegać tak często jak to ma w przypadku innych rowerów. Wszelkiego typu osłony spełniają swoje zadanie, dzięki czemu łańcuch i tryby nie są łatwym celem dla błota, brudu itp. Natomiast pozostałe rowery musza być zdecydowanie częściej czyszczone.

My stosujemy dwa sposoby czyszczenia napędu, błyskawiczny i dokładny. Pierwszy z nich – szybki, to najczęściej nawilżona naftą szmatka. Wystarczy w miarę dokładnie wycierać łańcuch oraz tryby. Miejsca ciężko dostępne na pewno nie oprą się magicznej mocy szczoteczki do zębów, lub czemuś równie małemu i sprawnemu.

Druga metoda, dokładana polega na zdjęciu łańcucha i czyszczeniu go np. przez wrzucenie do naczynia (np. butelki) z naftą, oraz na energicznym potrząsaniu przez parę minut, lub po prostu umieszczeniu go na noc w nafcie.

Którą metodę wybrać, zależy od Was. My natomiast używamy metody błyskawicznej gdy łańcuch nie obrósł całkowicie brudem i raz na kilka błyskawicznych razów, czyścimy nasz napęd metodą dokładną.

Jeżeli chodzi o czyszczenie trybów (korba i kasetę) oraz zewnętrznych części przerzutek (dotyczy tylko tych rowerów co posiadają), to zdecydowanie polecamy metodę błyskawiczną. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nasz rower jest bardzo zaniedbany pod tym względem. Wtedy to właśnie metoda dokładna jest odpowiedzią na poprawne działanie.

Najważniejsza, rzecz po myciu napędu to oczywiście pamięć o nasmarowaniu łańcucha, w końcu chcemy aby cały napęd służył nam jak najlepiej.

Pozostałe elementy roweru

Czyszczenie pozostałych elementów w rowerze Akcesoria typu oświetlenie, licznik, są zazwyczaj wodoodporne, jednak my radzimy, aby nie wylewać na nie hektolitrów wody, tylko podchodzić z zachowaniem ograniczonej odpowiedzialności ze względu na starzenie się materiałów. Stąd, zwykła lekko wilgotna szmatka powinna się sprawdzić. Pamiętajcie aby przy czyszczeniu oświetlenia pamiętać o źródle i czyścić dokładnie elementy osłaniające strumień światła. Pozostałe elementy (bidon, błotniki itp.) nie są tak wymagające, jednak przy ich czyszczeniu należy zwrócić uwagę, aby nie porysować ramy.

Dbaj, a rower będzie Ci służył

Dbaj, a rower będzie Ci służył Po tych wszystkich zabiegach, nasuwa się jedna konkluzja - lepiej w miarę często lekko przeczyścić rower, niż później rozkręcać sprzęt rowerowy. Nie mniej jednak, zdajemy sobie sprawę z faktu, że każdy z nas jest inny, tak więc warto spróbować obydwu filozofii i stosować tą która przypadnie nam do gustu.

KK

Komentarze

comments powered by Disqus