f

Bądź widoczny, czyli oświetlenie rowerowe - lampki przednie

Dobre oświetlenie należy do podstawowego wyposażenia każdego roweru. Dba ono o tzw. bezpieczeństwo pasywne rowerzysty. Zwłaszcza wtedy, gdy dni są coraz krótsze i coraz częściej będziemy musieli jechać „po ciemku”. Ale jakie oświetlenie jest właściwe? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

>> Bądź widoczny, czyli oświetlenie rowerowe cz.1 <<

Lampki rowerowe – przednie

Lampki rowerowe przednie Z założenia przednie lampki rowerowe pełnią dwie podstawowe funkcje, mianowicie:

  • Przekazanie informacji o naszej pozycji, innym uczestnikom ruchu,
  • Oświetlenie terenu, po którym się poruszamy.

W związku z powyższym, głównym czynnikiem przy wyborze lampki jakim powinniśmy się kierować, jest moc wytwarzanego światła, która przekłada się na określoną widoczność zwłaszcza w nocy. Drugim kryterium wg nas jest czas działania w przypadku lampek rowerowych na baterie, bądź akumulatory.

Postanowiliśmy podzielić lampki rowerowe ze względu na pełnione funkcje:

Przednie lampki rowerowe – klasyczne

Do tej grupy możemy zaliczyć zarówno lampy halogenowe oraz HID, jak i lampki, których źródło to przede wszystkim diody LED. Lampki te pozwalają na w miarę dobrą widoczność podczas nocnych rowerowych wojaży. Nie mniej jednak, nie pozwolą nam one, na rozwinięcie niesamowitych prędkości, przy braku oświetlenia zewnętrznego np. miejskich lamp. Standardowo lampki tego rodzaju zasilane są bateriami typu AAA lub AA. W sklepach możemy również znaleźć lampki z wbudowanymi akumulatorami (ładowane przez usb), dzięki czemu są one zazwyczaj niewielkich rozmiarów.

Przednie lampki rowerowe – supermocne

Głównym przeznaczeniem tych lampek rowerowych jest jazda w warunkach, w których nie możemy liczyć na jakiekolwiek światło, czyli m.in. nocne wyprawy do lasu, czy też jazda po nieoświetlonej polnej drodze. Ich główną zaletą jest bardzo silne światło, które pozwala na oświetlenie znacznie większego obszaru drogi niż w przypadku lampek klasycznych. Niestety cechą charakterystyczną tych lampek jest fakt, że tak wielka moc świecenia, została okupiona bardzo dużym zużyciem energii, przez co, czas ich działania jest znacznie krótszy w stosunku do standardowego oświetlenia.

Przednie lampki rowerowe – pozycyjne

Jak sama nazwa wskazuje, ta grupa lampek ma jedną zasadniczą funkcję - przekazanie innym użytkownikom ruchu informacji o tym gdzie się znajdujemy. W związku z tym, lampki takie najczęściej używane są w miastach gdzie rowerzysta może korzystać z oświetlenia lamp ulicznych. Ich główną zaletą jest czas działania – bardzo długi oraz niska cena. Z drugiej strony, dużym minusem jest brak wsparcia oświetleniowego w przypadku braku zewnętrznych źródeł światła. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z prawem musimy posiadać dodatkowe światło.

Gdzie kupić najtaniej?

Allegro: Przednie lampki rowerowe
Skąpiec: Przednie lampki rowerowe
Ceneo: Przednie lampki rowerowe


>> Bądź widoczny, czyli oświetlenie rowerowe. cz.3 <<


Komentarze

comments powered by Disqus